Jak správně dýchat při cvičení nebo při běhu?

Správné dýchání je základ dobrého zdraví, což platí při sportovních i běžných aktivitách v každém věku. Dokáže podpořit funkci vnitřních orgánů, zbavit bolesti zad, zeštíhlit pas i odbourat stres.

Čím lépe dýcháme, tím více dostaneme do těla kyslíku, tolik potřebného pro svaly a mozkové buňky. Prvním krokem je uvědomit si, že při kvalitním dýchání je nejdůležitější zapojovat břicho a dodržovat rytmus.

Hluboké břišní dýchání je to pravé!

Pokud se při dýchání nadzvedává více hrudník, není to dobře. Častěji se to stává ženám než mužům. Existuje jednoduché cvičení vleže s dlaní na břichu, která kontroluje, jak se břicho při nádechu zvedá, a při výdechu zase klesá. Několikerým natrénováním se správné dýchání stane samozřejmostí.

Naučte se nazpaměť: Záběr – výdech, povolení – nádech

Teoretický postup, jak dýchat při cvičení, je snadné pochopit, horší je to už s jeho dodržováním. Platí, že ve chvíli, kdy jste připraveni zabratvydechujete, a když svaly uvolňujete, nadechujete se.

Automaticky správně dýchají plavci, a u dalších činností se to dá postupně nacvičit. Hlavně dech nezadržujte, a pokud to zatím jinak nejde, dýchejte přirozeně. Pamatujte, že dostatečné, hluboké a klidně i hlasité dýchání znamená podstatně vyšší výkonnost!

Při běhu zkoordinujte kroky, nádechy a výdechy

Nezvládnutá technika dýchání při běhu často způsobuje hlavně začátečníkům nepříjemné píchání v boku. Zkušení běžci už dýchají podvědomě, v poměru 2:2, což znamená nádech nosem na 2 kroky, a výdech nosem nebo ústy také na dva kroky. Při pomalejším běhu lze zařadit poměr 3:3 nebo i 4:4.

Zpočátku si kroky, nádechy a výdechy počítejte, brzy se zautomatizují. Případné píchání v boku ustoupí, když zpomalíte a budete zhluboka dýchat tak, aby se nafukovalo břicho. Někteří trenéři radí v tomto případě na jeden nádech dva výdechy.

Také nezapomínejte na rozcvičení před tréninkem a zařazujte i závěrečné zklidnění – oba procesy mají své hluboké opodstatnění.


Publikováno: 29. 10. 2014