Eliptical, nebo běžecký pás?

Mám si koupit eliptical, nebo běžecký pás? Tuto otázku si často klademe při vybavování domácí posilovny. V tomto článku se na ni pokusíme odpovědět.

Všeobecné určení elipticalů a běžeckých pásů:

  • eliptical se hodí ke zpevňování postavy, spalování tuků, zvýšení kondice a zlepšení koordinace pohybového aparátu
  • běžecký pás se hodí k intenzivnímu tréninku chůze či běhu, případně pro běžecké nadšence, když je venku nepříznivé počasi

Eliptical je univerzálnější

Cvčení na elipticalu odborníci doporučují lidem, pro které se běh či chůze nehodí kvůli problémům s klouby. Šetrnější ke kloubům než běh v terénu je však i běžecký pás, simulátor běhu, který má mezi fitness kardio přístroji své pevné místo a je oblíbený.

Běh či chůze na běžeckém pásu představuje nejpřirozenější lidský pohyb, kdežto pohyb nohou po eliptické dráze elipticalu spojený s pohybem horních končetin se musí natrénovat. Ovšem eliptical zase zapojuje svalové partie celého těla.

PRO eliptical může hovořit i to, že je oproti běžeckému pásu menší, lehčí a levnější, tudíž snadněji využitelný pro udržování kondice v podmínkách běžné domácnosti. A pro většinu uživatelů je také zábavnější než běžecký pás, což je také podstatný předpoklad úspěšného cvičení.

I mezi elipticaly jsou rozdíly

Ne každý eliptical se však bude hodit právě pro vás. Často se stane, že si zákazník koupí nevhodný eliptical a jeho cvičení bohužel skončí dřív, než začne. Aby se to nestalo, je nutné:

  • prověřit ergonomii fitness stroje
  • zohlednit váhu a výšku uživatelů
  • definovat účel použití - je stroj pro rekreační, nebo aktivní sportovce?

Obvyklý problém je pořízení elipticalu s krátkým krokem nebo velkou vzdáleností nášlapů, na kterém je šlapání po chvíli nepříjemné a nepřirozené. Délku kroku elipticalu definuje průměr rotujícího disku a u dražších strojů závisí i na speciální konstrukci. Pozor, nastavitelné šlapky délku kroku nezmění - pouze vaši polohu vůči řídítkům.

Pro cvičence s vyšší váhou nebo aktivní sportovce jsou určeny elipticaly s masivním rámem a nejkvalitnějšími komponenty, čemuž odpovídá i jejich cena. Dražší stroj vám ovšem bude sloužit spolehlivě a dlouhá léta - to platí i pro domácí posilovnu.

Výhodné je zakoupit stroj u firmy zajišťující bezplatný servis zákazníka. Eliptical pak v případě poruchy nemusíte nikam vozit ani odesílat na reklamaci.


Publikováno: 4. 5. 2016