Co eliptical a hubnutí?

Eliptical je výborný trenažér k hubnutí, ale pro tento účel se musí používat alespoň 30 až 40 minut ve správné tréninkové zóně. Jen tak bude tělo vydávanou energii čerpat z tukových zásob, a ne ze svalové tkáně.

Základem efektivního tréninku na elipticalu je tepová frekvence (ukazatel intenzity cvičení). Ideální je dodržovat 55 až 70 % maximální tepové frekvence. Tu zhruba zjistíte odečtením svého věku od čísla 220 (např. 220 - 35 = 185 tepů za minutu je max. TF 35letého člověka).

Pozor na začátečnické chyby, které by vás mohly od elipticalu odradit

Při startu cvičení na elipticalu se mnoho cvičenců přepíná, což vede k vyčerpanosti. Nepřehánějte to tedy s intenzitou a proti stereotypu bojujte změnami stylů šlapání a úchopů, což právě tento stroj umožňuje. Proto je tak oblíbený.

Redukce tuku vyžaduje trénink na elipticalu alespoň 3x týdně, ideálně ráno na lačno. K tomu je třeba upravit také jídelníček - rozdělit si stravu na 5 menších denních dávek a doplnit ji vlákninou, vitamíny, minerály a kvalitními tuky (tzv. esenciálními mastnými kyselinami). Na pití je nejlepší čistá voda, neslazený čaj a občas minerálka či iontový nápoj.

Z diskuze na téma Eliptical a hubnutí

Anonymní uživatelka internetového diskuzníha fóra vznesla dotaz: "Ahoj všem. Ježíšek naježil eliptický trenažer. Od Tří králů jezdím 4 - 5× týdně 40 minut. Nejím sladké (max. o víkendu něco k čajíku), piju vodu a tak celkově jsem najela na lepší jídleníček… Pořizuju i sporttester, abych měla opravdu správnou tepovku. Měřím 175 cm a vážím 89 g. Jsem opravdu rosol. Je reálné, abych do léta dala dolů tak 7 - 9 kg a celkově vypadala štíhlejší? Ne tak rosolovitá? Tento stroj mi doporučila doktorka a takový pohyb mi opravdu vyhovuje… Díky."

Jedna z internetových diskutujících odpovídá: "Tak eliptical je další super věc, na který se dá udržet v tepovce, já jsem na něm občas jezdila - když bylo ošklivo a nemohla jsem chodit venku, nebo jsem to prokládala spin kolem. Ale důležitý je jídlo - vyváženě, alespon 5 - 6krát denně." 

Další se přidává: "Začala jsem 4 měsíce po porodu, sundala nějaký kila - ale cvičim minimálně 45 minut - 15 minut je málo... Nejde tak o vzdálenost, ale o čas a tepovku." 

Více na Emimino.cz.

A jak zvládnout pohyb na elipticalu? Cvičení na eliptickém trenažéru spočívá v koordinaci pohybů rukou a nohou. Zpočátku se soustřeďte hlavně na nohy. Rukama uchopte madla, a to co nejpřirozeněji. Každý si musí najít svůj přirozený a rovný postoj, pohyb by měl být spíš přenášením váhy.


Publikováno: 2. 6. 2016